Trilobiti

Trilobita
Vremenski raspon:
Kambrij – Gornji perm
Fosil Phacops rana, trilobita iz devona
Fosil Phacops rana, trilobita iz devona
Sistematika
CarstvoAnimalia
KoljenoArthropoda
PotkoljenoTrilobitomorpha
RazredTrilobita
Agnostida

Redlichiida
Corynexochida
Lichida
Nektaspida (?)
Phacopida
Proetida
Asaphida
Harpetida
Odontopleurida

Ptychopariida
Tijelo trilobita sadrži tri glavna segmenta: tagma: 1 – falon; 2 – toraks; 3 – pigidij. Imenovani su po anatomiji od tri uzdužna režnja: 4 – desni pleuralni; 5 – aksijalni; 6 – lijevi pleuralni; antene i noge nisu prikazane
Morfologija trilobitskog cefalona
Označeni dijagram glavnih dijelova cefalona
Glavna potpodjela cefalona
Pododjeljci se mogu dalje raščlaniti na različita područja za opisivanje njihove morfologije
1 – predočni prostor;
2 – palpebralno područje;
3 – zaočni prostor;
4 – posterolateralna projekcija;
5 – okcipitalni prsten;
6 – glabela;
7 – stražnja površina;
8 – bočna granica;
9 – librigenalna površina;
10 – preglabelska površina
Ventralna strana
Ventralna strana Asaphus expansus sa hipostomom
Tri tipa hjipostoma; dvosmislenost je prikazana u svijetlosivoj boji, a unutrašnja površina cefalona u tamnosivoj, hipostom u svijetloplavoj . Glabela je istaknuta crvenim izlomljenim linijama.
Fakopidni trilobit Flexiclaymene meeki iz gornjeg ordovicija u Ohiju
Koneprusia brutoni, primjer vrste s razrađenim bodljama iz devona, Maroko

Trilobita ili trilobiti, trilobite (lat. tres lobulos = tri režnja, trorežnjevito, trodijelno) su izumrli razred Arthropoda, u potkoljenu Trilobitomorpha. Oni su najkarakterističniji fosili za paleozojsku eru (ranije "primarno doba"). Opisano ih je gotovo 4.000 vrsta.[1]

Pojavili su se u kambrijskom periodu (na početku paleozoika, prije oko 540 miliona godina), kada su se pojavili edijakarski organizmi, ali su se počeli diverzificirati u donjem kambriju. Nakon masovnog izumiranja u kasnom kambriju preživjeli su samo oblici koji su naseljavali pelagijske dubokovodne sredine.

Tokom ordovicija dostigli su maksimalnu raznolikost i zauzeli gotovo sve morske ekološke niše. Od silura je bilo malo promjena, sve dok u srednje- i donjedevonskoj krizi nisu pretrpjeli značajno smanjenje, izumiranjem svih redova, osim Proetida . Tokom karbona, predstavici ovih grups su rijetke i ograničeni na grebenove. Posljednji trilobiti, već stanovnici samo plitkih voda, nestali su za vrijeme granične permo-trijaske krize, prije oko 250 miliona godina, zajedno sa Eurypterida ili „morski škorpijama Blastozoa, nekim vrstama riba, spužvi, bodljokožaca itd. Njegovo prisustvo na Zemlji, dakle, trajalo tokom paleozoika, gotovo 300 miliona godina. Fosilni ostaci trilobita toliko su obilni i toliko su proučeni da su vjerovatno najpoznatija skupina izumrlih životinja.

U početku su se smatrali precima rakova (posebno kopnenih Cochinealla vlažnih staništa, koji imaju određene zajedničke karakteristike) ili čak svih člankonožaca (jer su se prvi pojavili u fosilnim zapisima) . Danas se smatraju nezavisnom skupinom, izdvojene od Mandibulata i Chelicerata.

  1. ^ Brusca, R. C. & Brusca, G. J., 2005. Invertebrados, 2ª edición. McGraw-Hill-Interamericana, Madrid (etc.), XXVI+1005 pp. ISBN 0-87893-097-3.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search